Jak zaujmout personalisty? Přečtěte si jejich rady.

Následující informace jsou založeny na zkušenostech personalistů a zaměstnavatelů, kteří nejlépe ví, jak by měl životopis vypadat. Tento článek vám pomůže vžít se do role personalistů a pochopit tak, co od uchazečů o zaměstnání očekávají.

Forma životopisu

Životopis by měl být přehledný. Pokud se v životopise personalista nevyzná, jednoduše jej nejspíše vyhodí ihned do koše. Proč by se zabýval nepřehledným životopisem, když má před sebou ještě dalších 50.

Do životopisu je vhodné vložit i vaši fotografii. Měli byste na ní vypadat sympaticky a kultivovaně. Někteří uchazeči o práci spolu se životopisem zašlou fotografii, na které jsou s přáteli na dovolené. Takto ležérní přístup mnohdy ovšem vede k okamžitému vyřazení životopisu. Pokud si tedy personalista od vás nevyžádá jinou, posílejte spolu se životopisem fotografii, na které jste sami a slušně oblečeni.

Nezapomeňte, že personalisté si, zejména pokud jsou zaplaveni „hromadou“ životopisů, vybírají životopisy částečně emotivně. Sympatická fotografie vám tak pomůže dostat se do užšího výběru. Stejně tak Vám může pomoci moderní grafické provedení životopisu.

Vzdělání

Pokud jste během studia vysoké školy absolvovali studijní pobyt v zahraničí (například v rámci programu ERASMUS), neváhejte tuto skutečnost do životopisu uvést. Mnoho zaměstnavatelů ocení zaměstnance, kteří se nebojí vycestovat na delší dobu do zahraničí a proto i takový detail může v případě jinak srovnatelných uchazečů rozhodnout ve váš prospěch.

Reference

Reference jsou pro personalisty velice důležité, neboť jim pomáhají usnadnit práci. Přesto je však mnoho uchazečů o práci opomíjí v životopise uvést. Správná reference by měla obsahovat název společnosti, jméno kontaktní osoby a telefon či e-mail. Uvedením referencí dáváte personalistům najevo, že si věříte a že máte proč si věřit, neboť je tím v podstatě vybízíte, aby si opravdu ověřili, že jste na pozicích uvedených v životopise skutečně pracovali, a případně si získali vyjádření vašich nadřízených k výkonům, které jste podávali.

Reference do životopisů uvádí jen malá část uchazečů o práci. Pokud je tedy do svého životopisu uvedete, budete pro personalisty mnohem zajímavější. Můžete však jít ještě dál a do referencí přímo uvést stručná vyjádření vašich nadřízených, která shrnou kvalitu vašich výkonů. Myslete na možnost takto vyšperkovat váš životopis, ať již budete pracovat na jakékoliv pozici. Odvádějte skvělé výkony, aby, až budete případně jednou místo opouštět, jste mohli od nadřízeného získat kladné slovní ohodnocení, které si s jeho souhlasem můžete do životopisu vložit.

Uvedením referencí navíc můžete mít větší kontrolu nad tím, s kým ze společnosti, ve které jste pracovali, budou personalisté hovořit.

Zkušenost z praxe z pozice personalisty

Při výběru pracovníků se standardně postupuje tak, že u životopisů, které projdou prvotním sítem (nároky na vzdělání a praxi) se následně ověřuje pravdivost informací. To znamená, že je nutné najít si kontaktní údaje na společnosti uvedené v životopisech a obvolat je. Pokud se personalista dozví, že daný uchazeč o práci v kontaktované společnosti nikdy nepracoval, životopis takového podvodníka je okamžitě vyřazen.

Při výběrovém řízení na jednu pracovní pozici bylo přijato asi 50 životopisů. Pouze 5 uchazečů do životopisu uvedlo reference (kontakty na společnosti, ve kterých pracovali). Vítězný uchazeč patřil mezi tuto pětici.

Kdy hledat práci?

Při hledání práce je nutné brát v potaz cykly, ve kterých společnosti nabírají nové zaměstnance. Větší společnosti najímají nové zaměstnance zejména v březnu, dubnu a v listopadu. Hledání práce byste neměli nechávat na okamžik, kdy na trh práce vstupují noví absolventi škol (tedy v období od května do září), neboť v té chvíli pochopitelně razantně poklesnou vaše šance na přijetí. Přesto to však ani v takové chvíli nemusíte vzdát, zejména pokud máte zajímavý životopis.

Jaké by to bylo, kdybyste měli životopis, který personalisty zaujme?

Vytvořte si profesionální životopis v poutavém grafickém provedení.